Rybak

 Chotcza i okolice w genealogii

Historie

» Pokaż wszystko     1 2 3 4 5 ... 12» Dalej»     » Pokaz slajdów

Chotcza w historii



Chotcza swą pamięcią sięga XIV wieku.

Pierwsza pisemna wzmianka o parafii Chotcza, która płaciła dziesięcinę klasztorowi Benedyktynów Świętego Krzyża pochodzi z pierwszej połowy tegoż stulecia.


1390 r.

W publikacji xiędza J. Wiśniewskiego z 1390 roku „Dekanat iłżecki” mozna przeczytać, iż drewniana świątynia stojąca w Siennie była jedynie filią parafii w Chotczańskiej. Kolejnymi dziedzicami tej miejscowości byli: Choteccy, Jaszowscy, Skarszewscy, Chomętowscy, Lubomirscy, Sołtykowie, Rutkowscy.

W roku 1440 r., a więc już za pierwszego Jagiellona, dziedzicem Chotczy został Paweł Chotecki herbu Nabram. W Chotczy stał już wtedy drewniany kościół pod wezwaniem św. Trójcy. Poświęcony i konsekrowany. W roku 1465 jego proboszczem został xiądz Jan z Chotczy. Miejscowym dziedzicem był Jakub Chotecki.

Według spisu podatkowego przeprowadzonego w 1505 roku dziedzicem Chotczy i Zawady był już Paweł Chotecki - kasztelan połaniecki w latach 1501 do 1515.

W parafii choteckiej we wsi Białobrzegi w roku 1522 urodził się Marcin Białobrzeski, przyszły biskup krakowski, potem kamieniecki, autor „Postylli”.

Ludność chotecka odrabiała pańszczyznę, jak również oddawała dziesięciny kościelne. W roku 1595 dziedzic dóbr choteckich, Józef Bojarski sprzedał część majątku, na którym osiedlili się ludzie z Zemborzyna, Sadkowic, Tarłowa i Bałtowa. Wieś tę mieszkańcy nazwali Chotczą Nową, zaś imię Józefów dodano dla odróżnienia od Chotczy Dolnej i Górnej.


W roku 1662 r., wedłóg spisu podatkowego w Chotczy mieszkało 145 osób, a właścicielem wsi był Jan Kochanowski herbu Korwin.


Doi tragicznego pożaru kościoła pw. Świętej Trójcy doszło w roku 1743 r. Na miejscu spalonej świątyni ks. Biskup Andrzej Załuski polecił postawić krzyż, a samo miejsce ogrodzić. Tymczasem zamiast krzyża wystawiono murowaną kaplicę, krytą blachą, z kopułą pośrodku. Ołtarz w kaplicy był jeden, z obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej. Pod kaplicą zaś grób zasklepiony, do którego prowadziły schody.

W 1754 r. Kazimierz Wykowski wystawił kościół Trójcy Świętej i Aniołów Stróżów. Świątynię zbudowano z drewna sosnowego na podmurówce, z zewnątrz tarcicami obitą, pierwotnie gontem, potem pokryto blachą.

W okresie porozbiorowym region chotecki znalazł się pod zaborem austriackim w tak zwanej Nowej Galicji. Wkrótce po zwycięskiej wojnie Napoleona z Austrią (1809), prowadzonej z udziałem Polaków, teren Nowej Galicji, w tym ziemia chotecka znalazły się w granicach Księstwa Warszawskiego. Podzielono je na departamenty i powiaty. Chotcza weszła w skład departamentu radomskiego i powiatu soleckiego. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. Księstwo zostało zlikwidowane, a jego Ziemie należały odtąd do Królestwa Polskiego, złączonego unią personalną z carską Rosją.


W roku 1815 r. powiat solecki ( a w nim Chotczę ), włączono do województwa sandomierskiego z siedzibą w Radomiu. Rosjanie utworzyli też pośredni stopień administracji, obwody. Powiat solecki i opatowski weszły w skład obwodu opatowskiego.

W roku 1827 Chotcza liczyła 17 domów ze 180 mieszkańcami.


10 września 1831 roku stoczono pod Chotczą jedną z większych bitew powstania listopadowego. Ponad 5 tys. żołnierzy dowodzonych przez gen. Samuela Różyckiego walczyło z rosyjskim korpusem gen. Teodora Rüdigera (według innych źródeł nazwisko pisane – Fiodor Rydygier). Polacy odparli atak i zdołali przeprawić się przez Iłżankę, ale stracili około pół tysiąca żołnierzy.


Ukaz carski z 1864 roku o uwłaszczeniu ziemi przeobraził polską wieś, dzieląc większość folwarków między chłopów. Inny ukaz carski powołał samorządy gminne. Właśnie wtedy powstała w Chotczy pierwsza gmina. Z kolei w latach 1866-1867 zaborcy moskiewscy utworzyli nowe powiaty, miedzy innymi powiat iłżecki, do którego też weszła gmina Chotcza.


Dobra Chotczy w 1875 roku stanowiły własność Włodzimierza Rutkowskiego i składały się z folwarku Chotcza Górna oraz wsi Chotcza Górna, Chotcza Dolna i Gniazdków.

Kolejny pożar nawiedził miejscowy kościół w 1906 roku. Od uderzenia pioruna spłonął cały budynek za wyjątkiej stojące osobno dzwonnicy.


W 1911 r. powstała parafia w Tymienicy.


1914-1918 r.

Ziemia chotecka znajdowała się pod okupacją austriacką. Chotcza była siedzibą gminy, w jej skład wchodziły wsie: Baranów, Białobrzegi, Chotcza Dolna, Gniazdków. Po I wojnie światowej siedzibę władz gminnych z Chotczy Górnej przeniesiono do Chotczy-Józefowa, do obszernej, krytej słomą, starej chałupy. Obok funkcjonował posterunek milicji i urząd pocztowy.


1916-1918 r.

Tajne komplety prowadzone przez Zofię Jezierską na terenie okolicznych wiosek, stały się po pierwszej wojnie światowej zaczątkiem szkoły powszechnej.


1918 r.

W Chotczy Dolnej powstała czteroklasowa szkoła podstawowa, w której pierwszym nauczycielem był Antoni Zychowicz.


1919 r.

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisarza Rządowego został powołany w Chotczy pierwszy organ polskiego samorządu gminnego. Chotcza wchodziła w skład powiatu iłżeckiego należącego do województwa kieleckiego.


1928 r.

Teofil Banach zorganizował w Chotczy szkołę siedmioklasową, której był kierownikiem do 1936 roku.


1937 r.

Kierownik Stefan Kalinowski rozpoczął w Tymienicy budowę szkoły podstawowej, prace przerwał wybuch II wojny światowej.


1939 r.

Niemcy zniszczyli szkołę czteroklasową, znajdującą się w prywatnym mieszkaniu w Chotczy Dolnej.


1941 r.

Chotcza była miejscem tworzenia pierwszych oddziałów partyzanckich Gwardii Ludowej na Kielecczyźnie.


1942 r.

W marcu powołano w Chotczy Nadwiślański Komitet Dzielnicowy Polskiej Partii Robotniczej, który kierował pracą partyjną na radomskim Powiślu. Zorganizowano zbrojne ramię PPR – Gwardię Ludową ze Sztabem Dzielnicowym. W lipcu I oddział GL wyruszył do walki. W okresie późniejszym przyjął miano oddziału im. Dionizego Czachowskiego. W lesie koło Gniazdkowa stoczono pierwszą bitwę z Niemcami. 22 grudnia oddziały SS i żandarmerii otoczyły wieś Baranów. Zginęło 6 osób.


1943 r.

8 sierpnia żandarmeria z Lipska otoczyła zagrodę Piotra Turbiarza z Chotczy Górnej, w której ukrywał się sowiecki żołnierz. Zamordowano 7-osobową rodzinę Turbiarzy oraz pięciu mieszkańców sąsiednich domów.


1944 r.

Niemcy przeprowadzili kolejną pacyfikację. 18 stycznia aresztowano wielu mieszkańców Chotczy. W sąsiednim Gniazdkowie spalono żywcem 6 osób. Miejscowa ludność przesiedlona została w okolice Ciepielowa i Sienna. Na terenie Chotczy utworzony został przyczółek frontowy. W nocy z 27 na 28 IX doszło pod Chotczą do dramatycznej walki. Połączone oddziały Armii Ludowej i Batalionów Chłopskich w sile 700 żołnierzy przełamały linię niemieckich umocnień frontowych, by przejść na tereny wyzwolonej Lubelszczyzny. Podczas walki z Niemcami zginęło 70 żołnierzy. Nocą z 28 na 29 X oddziały AL., BCh i radzieckich grup partyzanckich działających w ramach zgrupowania AL pod dowództwem kpt. „Orkana” – Tadeusza Łęckiego – dowódcy II brygady AL „Świt” dokonały ataku na umocnione linie niemieckie.


1945 r.

15 stycznia z Chotczy wyparto wojska niemieckie. Ludność powróciła z wysiedlenia.

Dziś Chotcza jest gminą wiejską w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim. Jej siedzibą jest Chotcza-Józefów. Według danych z 31 grudnia 2012 gminę zamieszkiwało 2499 osób.



» Pokaż wszystko     1 2 3 4 5 ... 12» Dalej»     » Pokaz slajdów